2013 Yaz Okulu

BEDES diyor ki; Hayal Ediyorum, Üretiyorum, Paylaşıyorum, Başarıyorum, Saygı Duyuyorum,

Beykoz Kaymakamlığı’nın yaz okulları projesi kapsamında Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES) yedinci yaz okulu açılışını Fatinhoca İlköğretim Okulu’nda törenle gerçekleştirdi.


Okulların tatile girmesinin ardından her sene olduğu gibi bu senede gönüllü öğretmenlerin gönüllü olarak çalıştıkları 4 hafta sürecek olan BEDES yedinci yaz okulunun açılışına İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla,  Fatinhoca İlköğretim Okul Müdürü Dinçer Yeloğlu, Beykoz Nüfus Müdürü Nihade Kılıç, BEDES Yönetim Kurulu Üyeleri ve veliler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan BEDES Başkanı Gülay Demirel Başta Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan’a Beykoz adına güzel projelere imza attığı için ve bu projelerden biri olan Yaz Okulu Projesine kendilerinin de Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES) olarak katkı sunmanın mutluluğunu yaşattığı için teşekkür etti. İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla’ya Fatinhoca İlköğretim Okul Müdürü Dinçer Yeloğlu’na da katkılarından dolayı ayrıca teşekkür eden Gülay Demirel katılan öğrenci ve velilere hep birlikte eğlenceli ve eğitici 4 haftalık bir süreç geçirecekleri için ayrıca mutlu olduğunu ifade etti.

Başka görüşlere, fikirlere, saygı duyulması gereken dönemdeyiz
Demirel konuşmasına şu sözlerle devam etti. “Bazı kavramlar var ki çok önemli, başarmak, saygı duymak paylaşmak üretmek ve hayal etmek. Bunlar insanın hedefine ulaşması için en önemli faktörler. O yüzden biz kavramları sınıflarımıza isim olarak verdik. 1. sınıfımızı ‘Başarıyorum’, 2. sınıfımızın adını ‘Saygı Duyuyorum’ ki şu günlerde o kadar önemli kavram ki hepimizin önemle üzerinde durması gerektiği, başka görüşlere başka fikirlere başka hareketlere başka duruşlara saygı duyulması gereken ve bunun dorukta öğrenilmesi gereken bir dönemin içerisindeyiz. Paylaşmak zaten bizim Türk milletinin kanında özünde genetiğinde olan bir özellik ama bunu bireysel olarak değil, kurumsal toplumsal çapta yapmak çok daha önemli. Bu yüzden sivil toplum örgütlerinin güçlerini de önemsemek ve burada bir farkındalık yaratmak istiyoruz, o yüzden paylaşmak çok önemli diyoruz ve sınıfımızın birinin ismi de ‘Paylaşıyorum’ oldu. Üretmek her alanda her zaman hayatımızın her anında bir şeyler üretmek çok çok önemli o yüzden sınıfımızın birinin adı da ‘Üretiyorum’ oldu. Tabi ki bütün bunları gerçekleştirmek için, her şeyden önce hayal kurmak çok önemli. Hayal kurduğumuz sürece hedeflerimize ulaşabiliriz, hayal ederek gerçeklere ulaşabiliriz, o yüzden bir sınıfımızın adı da ‘Hayal Ediyorum’ oldu.” Diyerek bu yıl aralarına yeni katılan öğrencilere başarılar diledi.

BEDES sınıflarına çok anlamlı isimler vermiş

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES) Başkanı Gülay Demirel’in ardından mikrofona gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla, çok değerli BEDES Beykoz Eğitime Destek Derneği’nin Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, değerli okul müdürümüz, sevgili öğrenci velilerimiz ve öğrenciler ve basınımızın değerli temsilcileri diyerek başladığı konuşmasına şu şekilde devam etti. “ Az önce değerli BEDES Başkanının bahsettiği gibi her sene olduğu gibi bu senede, Beykoz Kaymakamlığı’nın önderliğinde ve liderliğinde çeşitli okullarımızda başarıyla okullarını bitiren ve bir üst sınıfa geçen değerli öğrencilerimize bir tatil hediyesi olarak yaz okulları açılıyor. Her sene olduğu gibi bu senede çeşitli okullar ve sınıflarda yapılacak olan yaz okulu etkinlikleri ki! BEDES’de sınıflarına çok anlamlı isimler vermişler. Biz bu değerlere bulunduğumuz her ortamda sahip çıkmak, bu değerleri arttırmak yüceltmek durumundayız. Okulda katkısı olan başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere çok yoğun çalışan kaymakamımızın çalışma ekibi, BEDES’in ve görev alan değerli öğretmen arkadaşlarımızın özverili çalışmaları ile bir ay gibi bir süre içerisinde öğrencilerimize bir farkındalık yaratmak onlara bir tatil heyecanı yaşatmak istiyoruz.”


Onların Gülay anneleri onlara kendi gözü gibi bakıyor

Çeşitli okullardan çocuklarını buraya gönderen değerli veliler gözünüz arkada kalmasın. Onların Gülay anneleri onlara kendi gözü gibi bakıyor. Çok değerli öğretmenlerimiz onlara kendi çocuklarından daha fazla ihtimam gösteriyorlar. Bu çocuklarımıza ne versek ne kadar versek azdır, çünkü onlar Türkiye’nin geleceğini temsil ediyorlar.” Diyerek katkı sunan herkese teşekkür etti ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her zaman BEDES’in yanında olmaya devam edeceğiz dedi.Gönüllü eğitim kadrosunu tanıtan Gülay Demirel, bu yıl Halk Eğitim’den de destek aldıklarını Halk Eğitim hocalarının öğrencilere Ebru Sanatı, Halk Oyunları ve İngilizce gibi derslerde destek vereceklerini dile getirdi.

Gönüllü Eğitim Kadrosu ise şu isimlerden oluşuyor: Yeter Usta, Mihrab Eskiocak, Semra Özkaya, Paşa Babal, Halk Eğitim’den Seray Hoca, Ali Tosun, Nezahat  Koptagil. BEDES’in burslu okuttuğu öğrencilerden ve gönüllülerinden yardımcı öğretmenlik yapacak; Pınar Altunzel, Bora Kıyıcı, Elif Kılıç, Murat Uzel, Mahmure Dinç, Oğuzcan Aydın, Tolga Özcan,
Mini Yorum:
Beykoz’da eğitime destek veren ve bu doğrultuda hem çocuklarımıza hem de meşale anneler okuma grupları ile kadınlarımıza ışık olan, başta Gülay Demirel olmak üzere yönetim kurulu üyeleri yaz kış demeden, ihtiyaç sahibi kim varsa her zaman yanlarında oluyorlar. BEDES’in kanatsız meleklerine gazetem ve kendi adıma teşekkürü borç bilir, her zaman üzerime düşeni yapacağıma ve yanlarında olacağımı bilmelerini isterim.