BEDES, Mardin Artuklu da

bedes

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES)’nin Mardin’de oluşumuna katkı verdiği kütüphane ve müzik sınıfının açılışından kareler. Mardin Artuklu  Mevlana Çok Programlı Anadolu Lisesi içinde yapılan kütüphane ve müzik odasının açılışını Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve BEDES Başkanı Gülay Demirel gerçekleştirdi.

Her şey Mardin’de görev yapan bir öğretmenden Beykoz Kaymakamlığı’na gelen yardım çağrısı ile başladı. Beykoz Kaymakamlığı Bedes’ e mektubu iletti, destek istedi. Öğretmen, mektubunda tayin olduğu okulda kütüphane
olmadığını, öğrencilerinin istedikleri kitaplara maddi imkansızlıkları nedeni ile ulaşamadıklarını, bu şekilde öğrencilerin okuma alışkanlığını kazanamayacaklarından yakınıyordu.

BEDES  gönüllüleri, konu kitap-eğitim olunca çağrıya kayıtsız  kalmadı. Kolları sıvadı, üye, eş, dost herkese kitap yardımı çağrısında bulundu. Öyle ki bu çağrıya Almanya-Berlin dahi katildi. Berlin’de de gönüllüler bir tavla
turnuvası ile sağlanan geliri okula destek olarak gönderdiler. Mardin’de gönüllü öğretmenler mesai saatleri dışında duvarları, çerçeveleri boyadılar. Yeni rafların montajını yaptılar, eskileri onarıp boyadılar.
Gelen kitapları tek tek konularına göre ayırıp dolaplara yerleştirdiler. İstanbul’dan destek isteyen aslında bir müzik öğretmeniydi. Kendi dersliğinde de hiç enstrümanı yoktu. Bedes yine bağışlarla bir piyano ve birçok müzik aletini bir araya getirip Mardin’e sürpriz yaptı, okula bir müzik sınıfı kazandırdı. Şimdi sevinç ve heyecan içindeler, önümüzdeki öğretim yılına hazırlayacakları koro ve müzik dinletisi için.

Orada bir köy var uzakta, gitmesek de gelmesek de o köy bizim köyümüzdür. Ele ele gönül gönüle, daha önce gitmediğimiz Mardin’de hiç tanımadığımız insanlarla bir köprü kurduk. Mardin’e gittik, kütüphanelerin ve müzik sınıfının Beykoz Kaymakamlığı ve Bedes olarak açılışlarına katildik. Çalışkan, idealist, yüce gönüllü öğretmenlerimizle tanıştık, sevgi ve dostluk bağı kuruldu aramızda. Gelecek için ümit, daha çok çalışmak için azim verdiler bize.

Beykoz’lu gönüllülere, Berlin’den yardım elini uzatan herkese teşekkürler. İyi ki varsınız…